اسباب بازی، میراث بشر/ محمد افسر ره بین

اسباب بازی، میراث بشر/ محمد افسر ره بین

شنبه 16 مرداد 1400 - 20:21
گفتگو با وابستۀ فرهنگی سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در تهران در مورد نقش اسباب بازی در پرورش کودکان در سال 1393 برای سمینار رویکرد نو در اسباب بازی سنتی است. او در این گفتگو از تاثیر اسباب بازی در ترویج صلح جهانی صحبت کرده است.

به باور مناسباب بازی، میراث بشر/ محمد افسر ره بین

اسباب­ بازی و ابزارهای کودکانه یک بحث و چگونگی ساختار کودکانه این اسباب ­بازی­ ها یک بحث دیگر است. در گام نخست ما باید بازی ­های کودکان و اسباب­ بازی­ های کودکان را به­ عنوان میراث بخش بزرگی از جامعه انسانی بشناسیم تا در واقع بتوانیم، تجزیه و تحلیل کنیم آن­ طورکه اساتید گران مایه پیش­تر نکات خیلی تخصصی و کارشناسانه ارائه کردند. من امیدوار هستم دوستانی که در این رابطه تخصص بیشتر دارند و همواره کارشان در این شیوه اثر داشته روانشناختی کودک ما را یعنی کودکی که در جامعه شرق زندگی می­ کند و نیازمند چیزهای بیشتری در رابطه با مسائل شناخت­ های پیشین از دین باوری و از جامعه امروزی که ما به آن متکی هستیم بیشتر توجه داشته باشیم.

اینکه این بازی­ ها چگونه شکل گرفته ­اند چرا ایجاد شده و چقدر می­ تواند این بازی­ ها یا اسباب­ بازی­ ها عمر کنند باور بنده این است که محیط پیرامون و فضا و جایگاهی که کودک در آنجا پرورش می ­یابد در ایجاد اسباب­ بازی و بازی­ های کودکانه نقش بسیار مهمی دارد. من فکر می ­کنم میان افغانستان و ایران و تاجیکستان و حتی تا شبه قارۀ هند تا جایی که بسیاری از بازی­ ها و ابزارهای بازی مشترک است. مثلاً عروسک­ ها، من فکر می­ کنم در بین دو کشور بسیار مشابهت دارد خب چرا این شباهت ­ها وجود دارد؟ یکی  به پیشینۀ فرهنگی مشترک و دیگری اینکه به باور بنده دیدگاه ­های دینی و انسان باوری هم بر چگونگی شکل­ گیری این اسباب­ بازی و ابزارهای کودکان سخت نقش دارد. من به­ عنوان کسی که گواه حوادث بیش از سه دهه بسیار خون بار و وحشتناک در داخل کشور خود بودم می ­توانم بگویم که ما خوب حس کردیم که کودک چگونه تغییر ذهنیت می­ دهد در جامعه و محیط زندگی کودکی که در سه سالگی در یک روستا زندگی می­ کرده، روستای دورتر از شهر کابل این بیشتر علاقه داشته با چیزهای که به­ عنوان ابزارهای جنگی کودکان می­ ساختند یا خود داشته باشد. تا چهار پنج سالگی چیزهای کودکان ما می­ ساختند به ­عنوان «راکت»، راکت یک نوع آتش ­اندازه ­های خمپاره­ های کوچک می ­گیرد و پرتاب می ­شد و کودکان چیزی شبیه آن با چوب می­ ساختند و وقتی به شهر می­ آمدید کار تغییر می­ کرد. اینجا چیزهای دیگر موجود است کودکان شهر می ­رفتند به سمت ابزارهای مدرن به طرف کامپیوتر و غیره.

می ­توانم از ابزارهای که به­ عنوان میراث به­ جا مانده و ابزارهای که تازه ساخته می­ شوند بیشتر محیط در این­ها تأثیر دارد. از سوی دیگر ما وقتی به ابزارها و اسباب­ بازی کودکان مثلاً در دو مکان مختلف نگاه می ­کنیم باز هم می ­بینیم که این پیشرفت و چگونگی فرهنگ سخت اثرگذار است. مثلاً وقتی شما اسباب­ بازی کودکی در یکی از روستاهای افغانستان زندگی می ­کند و کودکی در یک روستای ایران زندگی می­ کند اصلاً نمی ­تواند شبیه باشد.

 از یک طرف مدرنیته و پیشرفت زندگی روی این مسئله اثرگذار است و از طرف دیگر دیدگاه­ های خود کودک از محیط پیرامون و چگونگی محیط پیرامون است. باور من این است که در شرایط کنونی که واقعاً یکی از اساتید که اصطلاح جالب به ­کار بردند که کودکان ما امروز سخت درگیر سیاه چاله­ های کامپیوتری شده ­اند هرچند نمی ­شود مدرنیته و پیشرفت زندگی امروز را از زندگی کودکان به دور نگاه داشت. اگر از این امر جلوگیری نشود و کودک درگیر بازی­ های کامپیوتری شود فکر می­ کنم از زندگی امروز و محیط امروز به دور خواهد شد. از سوی دیگر یک مسئله­ ای که می­ تواند اثرگذار باشد حتی به باور بنده در روابط بین­ المللی و سازمان بین­ المللی کودکان می­ تواند تأثیراتی داشته باشد.

برخی از شرکت­ های تجاری و برخی شرکت­ هایی که می­ توانند چیزهای تکنیکی خرد و کوچک برای کودکان می ­سازند. به ­طور مثال ابزارهای جنگی و اسلحه ­ها، ماشین­ های جنگی فکر می ­کنیم این را از محیط کودکان تا حدالامکان دور نگاه داریم کودک از نظر روانشناختی حرکتش به سوی جنگ و خشونت می­ رود.

آموزش کودکان، اسباب بازی، فرهنگ، محمد افسر ره بین، اسباب بازی و صلح، میراث بشری، صلح جهانی
مطالب مرتبط
ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد