رشد همه جانبه کودک بدون بازی امکان پذیر نیست/ مصطفی کریمی

رشد همه جانبه کودک بدون بازی امکان پذیر نیست/ مصطفی کریمی

دوشنبه 6 دی 1400 - 11:40
مصطفی کریمی مولف، طراح و تولید کننده اسباب بازی است. او طراح و تولید کننده بازی چینه است و در این مصاحبه گفتگویی در مورد رشد همه جانبه کود و رابطه آن با اسباب بازی داشته ایم.

من در سی ­و­پنج سال گذشته که با کارهای پیاژه آشنا شدم به نقش بازی در رشد همه­ جانبۀ کودک پی بردم که در دورۀ رشدی کودک در واقع بدون بازی یادگیری تقریبا غیرممکن است. از آن زمان کوشش کردیم که بازی جزئی از برنامه­های آموزشی کودکان شود؛ سال­های ابتدای دهۀ شصت مطلقاً به این امر توجهی نمی­شد و اصلاً درک نمی­شد. اما امروزه اوضاع تغییر کرده است؛ حتی اگر یک اسباب­بازی غیرآموزشی هم ساخته شود برای اینکه فروش خوبی داشته باشد در دستۀ آموزشی گنجانده می­ شود. این مسئله نشان می ­دهد که نه تنها نظام سیستم آموزشی ما، بلکه خانواده ­ها و والدین نیز متوجه اهمیت بازی برای کودک شده­اند.

پژوهش­ های چند دهۀ اخیر نشان می­دهد که رشد همه جانبۀ کودک بدون بازی امکان پذیر نیست. بازی در حیطه ­های حرکتی، در حیطه­ های شناختی یا در حیطه ­های هیجانی و اجتماعی و رشد زبانی می­ تواند مؤثر باشد. متأسفانه ما هیچ کوششی در زمینۀ شناخت، ثبت و ضبط بازی­ ها و اسباب ­بازی ­های سنتی نکرده ­ایم. خانم قزل­ایاغ چند سال پیش کوششی کردند این که به­ عنوان اولین قدم محسوب می­ شد و دیگر ادامه پیدا نکرد. ما باید از این مستندات استفاده کنیم و مهم­تر از همه ما در کشور ایران به دلیل تنوع اقوام، فرهنگ و جغرافیا با تنوع بازی ­ها روبرو هستیم. مثلاً بازی­ هایی که در آذربایجان انجام می ­شود مسلماً با بازی­ های که در سیستان بلوچستان یا در کردستان انجام می­ شود متفاوت است. این سمینار با هدف پرداختن به این موضوع، بسیار مهم است و گام بسیار بلندی را برداشته است و بنده با اشتیاق در آن شرکت کردم تا در این حوزه مفاهیم جدید بیاموزم. تلقی بنده از بازی ­ها تا پیش از این در دو حوزه آموزشی و کمک به رشد کودک بود و در این برنامه پژوهش ­هایی انجام شد مبنی بر اینکه بازی­ ها می ­توانند به مثابۀ بستر انتقال دانش بومی باشند که من اصلاً چنین تصوری نداشتم. بازی ­ها می ­تواند برای درک و حفظ محیط ­­زیست به­ کار روند چون در هر حال شناخت و نگهداری محیط­ زیست یک کار علمی است و بازی ­ها می­ تواند کودکان را تشویق کند به این که محیط­­ زیست خود را بشناسند و حفظ کنند.

بازی­ های قدیمی ما می ­تواند در حیطه آموزش به ­کار رود مثلاً نکات بسیار خوبی که در مورد بازی­ های صفحه­ ای وجود دارد علاوه برجنبۀ آموزشی، می ­تواند در آموزش مفاهیم ریاضی نیز بسیار کمک ­کننده باشد حتی این مسئله افراد مسن که ریاضی را خوب نمی­ دانند، می­ توانند به صورت شهودی این مفاهیم را در بازی ­ها به­ کارگیرند. بنابراین ما می ­توانیم با مطالعه بازی ­های سنتی و استخراج مفاهیم و نکته­ های آموزشی پنهان درآنها، این نکات را در آموزش به­ کارببریم که یکی از راه­ های استفاده از اسباب­ بازی­های قدیمی ما است.

آموزش کودکان، اسباب بازی، ابزارهای کمک آموزشی، روانشناسی رشد، رشد همه جانبه
مطالب مرتبط
ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد